Okulary w świecie mody

Zuza

Przez długi czas okulary były po prostu koniecznością. Używały ich osoby z wadami wzroku utrudniającymi czytanie drobnego druku albo widzenie na odległość. Obecnie są elementem wizerunku zewnętrznego zarówno mężczyzn jak też kobiet. Aby  były prawdziwą ozdobą, ich oprawki muszą być zaprojektowane z dużą znajomością kanonów estetyki i panujących w danym okresie trendów modowych.

Klasyczne czy ekstrawaganckie?

Kolekcje znanych i cenionych marek składają się z modeli oprawek do okularów dla osób preferujących proste formy oraz dla tych, którzy lubią wyróżniać się oryginalnym wyglądem

Kolekcje znanych i cenionych marek składają się z modeli oprawek do okularów dla osób preferujących proste formy oraz dla tych, którzy lubią wyróżniać się oryginalnym wyglądem. Dla takich, którzy chcą by okulary były mało widoczne i dla zwolenników bardziej odważnych rozwiązań. Kobiety chętnie wybierają oprawki na okulary podkreślające charakterystyczne cechy ich urody lub stylu życia. Efektownie oprawione szkła korekcyjne stanowią niekiedy dla pań rodzaj biżuterii, dopasowanej charakterem do całości kreacji. Młode osoby wybierają dizajnerskie modele a ludzie biznesu spokojne ale szykowne.

Co ma największe znaczenie przy wyborze?

Przez długi czas okulary były po prostu koniecznością

Za pomocą okularów zaprojektowanych zgodnie z trendami panującymi w modzie można osiągnąć doskonały efekt wizerunkowy. Ale zawsze oprawki na okulary muszą spełniać szereg warunków pod względem jakościowym i użytkowym. Powinny one być:

  • wykonane z dobrych gatunkowo materiałów,
  • wygodne w użytkowaniu,
  • lekkie,
  • niezawodne i trwałe,
  • dopasowane do rodzaju owalu twarzy,
  • dobrze dobrane kolorystycznie.

Wybierając oprawki na okulary warto zwrócić uwagę na dopasowanie ich środkowej części do szerokości nasady nosa. Znajdujące się tam listki wspierające oprawkę powinny być wykonane z miękkiego tworzywa aby nie uwierały. Dobrze też jest, jeśli można regulować ich rozstaw. Gdy zauszniki połączone są z tarczami okularowymi w sposób lekko sprężynujący, chronione są przed uszkodzeniem podczas nakładania i zdejmowania okularów. Wielkość tarcz zależy od tego, czy okulary noszone są na co dzień, czy tyko do czytania. Przeznaczone do dali albo do szkieł progresywnych powinny być większe.

Jaka jest aktualna moda?

W ostatnim sezonie projektanci postawili na wzory znane z dawnych lat. Zaproponowali oprawki na okulary przypominające dawne – szylkretowe. Zarówno do szkieł prostokątnych, jak też do owalnych i okrągłych. Taki akcent retro spotkał się z aprobatą osób w różnym wieku. Nowością są oprawki na okulary, w których łączone są kolory ciemne z jaskrawymi. Bardzo modne są także ponadczasowe lenonki, tym razem głównie w delikatnej oprawce ze złoconego drucika.