Czym są okulary fotochromowe i czy warto je kupić?

Zuza

Osoby, które noszą okulary korekcyjne, jeszcze do niedawna narażone były na konieczność częstego zmieniania ich na okulary przeciwsłoneczne. Z pewnością nie było to zbyt wygodne rozwiązanie. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są okulary fotochromowe, które posiadają szczególne właściwości. Czym są i czy warto się na nie zdecydować?

Okulary fotochromowe – Jak działają?

Pomimo tego że pierwsze okulary fotochromowe pojawiły się na rynku prawie 50 lat temu, to głośno zrobiło się o nich stosunkowo niedawno. Działają one w ten sposób, że ich szkła mogą zmieniać swoje zabarwienie w zależności od tego, jaka ilość światła słonecznego na nie pada. Jeśli okulary fotochromowe zostaną wystawione na pełne słońce, ich szkła zabarwiają się na ciemny kolor, który ma za zadanie ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem. W tej sytuacji okulary fotochromowe z wyglądu będą przypominać standardowe szkła przeciwsłoneczne. Z kolei w zamkniętych pomieszczeniach, w których ilość światła słonecznego jest znikoma, okulary staną się przezroczyste, przypominając standardowe szkła korekcyjne.

Po okulary fotochromowe najczęściej sięgają osoby aktywne, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Mowa tutaj o sportowcach, rowerzystach czy też wędrowcach. Ten typ okularów cieszy się sporym uznaniem zwykłych użytkowników, którzy chętnie korzystają z nich na co dzień.

Dlaczego warto kupić okulary fotochromowe?

Trzeba pamiętać o tym, że podstawowym zadaniem okularów fotochromowych jest ochrona wzroku. I dodać trzeba, że doskonale spełniają tę funkcję. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że promieniowanie UV może mieć bardzo groźne skutki dla ludzkiego organizmu. Dlatego też warto zabezpieczać się przed nim – stosując kremy z filtrem czy też nosząc okulary fotochromowe. Śmiało można więc potraktować zakup odpowiednich okularów jako inwestycję we własne zdrowie.

Okulary fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem dla tych wszystkich osób, które zmuszone są do noszenia okularów korekcyjnych. Zakup okularów fotochromowych zwalnia jest z konieczności częstej zmiany okularów na przeciwsłoneczne.

Jeszcze do niedawna okulary fotochromowe charakteryzowały się dość wysoką ceną. Na szczęście obecnie na rynku pojawiło się bardzo wiele modeli, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Oznacza to, że na zakup tego typu szkieł pozwolić sobie może obecnie niemal każdy.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, by chcąc kupić okulary fotochromowe, odwiedzić certyfikowany salon optyczny. Tylko tutaj można liczyć na zakup produktu wysokiej jakości, który będzie chronił wzrok w dostateczny sposób.