Okulary przeciwsłoneczne – co warto wiedzieć?

Zuza

Choć okulary przeciwsłoneczne uważane są za dość prosty element stroju, który najczęściej odbierany jest jako gadżet estetyczny, to jednak pełnią one ogromnie ważną funkcję w przypadku ochrony oczu przed silnym słońcem. Z tego też powodu okulary tego rodzaju należy wybierać naprawdę dokładnie, zwracając uwagę nie tylko na ich szkła, lecz także oprawki.

Przeciwsłoneczne okulary oprawki — co warto wiedzieć?

Wybieranie okularów przeciwsłonecznych warto rozpocząć od tego, jakie powinny mieć one oprawki. W tym wypadku liczą się tak naprawdę dwie sprawy, czyli to, z jakiego będą one wykonane materiału, lecz także, jakiego będą kształtu. Jak więc cechy te powinno się określać podczas kupowania takich okularów?

Jeśli chodzi o materiał wykonania, to w zdecydowanej większości zupełnie wystarczające będą wersje plastikowe. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na niską cenę, a także niską wagę. Rzecz jasna, jeśli komuś zależy na nieco bardziej prestiżowej wersji, bez trudu dostać można na rynku modele z aluminium, a nawet z tytanu.

Znacznie trudniej jest jednak w przypadku wyboru odpowiedniego kształtu oprawek. W tym wypadku wiedzieć trzeba, że wiele zależy tak naprawdę od kształtu twarzy danej osoby. Jeśli ma się twarz owalną to, jest najłatwiej, ponieważ pasują do niej wszystkie rodzaje oprawek. Jeśli jednak posiada się np. twarz trójkątną, czyli szerokie czoło i wąską szczękę, to w takim wypadku polecana będzie wersja tzw. kocie oczy, czyli dość duże i zasłaniające sporą część twarzy okulary oprawki.

Jak dobrać szkła?

Oczywiście same oprawki to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę podczas wybierania okularów przeciwsłonecznych. Równie ważną ich cechą jest to, jakie będą w nich obecne szkła.

Podstawową sprawą, o której należy pamiętać podczas wybierani szkieł, jest oczywiście ich kolor. Najczęściej wybierane są szkła czarne, ponieważ charakteryzują się one najładniejszym wyglądem. Jest to oczywiście dobry wybór, lecz jeśli szuka się okularów np. do jazdy samochodem lub też rowerem, o wiele lepsze będą wersje pomarańczowe lub brązowe. Co prawda nie będą tak ładne, jak czarne, lecz sprawdzać się będą znacznie lepiej.

Jeśli chce się mieć dobre szkła w okularach przeciwsłonecznych, bardzo ważne jest także to, aby miały one odpowiednie filtry. Mowa tu jest przede wszystkim o filtrze UV, który chronić będzie oczy przed bardzo szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca. Na koniec warto również wiedzieć, że dobrym wyborem będą szkła polaryzacyjne, które chronić będą oczywiście przed refleksami światła, co wpłynie na poprawę widzenia.